Zapisz się do newslettera. Odbierz rabat 5% na pierwsze zakupy. Tu możesz się też wypisać z newslettera.
FAQ tkaniny lniane
FAQ tkaniny lniane - informacje ogólne
Jak prać len?
Len farbowany i nadrukowany pierzemy w temperaturze około 40c. Można go prać w pralce albo ręcznie. Jeśli wirujemy to tylko delikatnie, tak by łatwiej go było prasować. Staramy się nie zmieniać temperatury prania pomiędzy praniami.
Len bielony możemy prać w zdecydowanie wyższych temperaturach.
W przypadku lnu surowego należy wziąć pod uwagę to, że podczas prania skurczy się. Wyższe temperatury wykurczą len mocniej aniżeli niższe. Po kolejnych praniach len staje się coraz bardziej miękki.
Jak w domowy sposób dbać o tkaniny lniane?
Informacje na temat tego jak dbać o tkaniny z lnu znajdziesz tutaj.
Czy len się wykurcza?
Jeśli kupimy len surowy, musimy się liczyć z tym że może się wykurczyć podczas prania nawet o 10%. Lny przetworzone (nadrukowane, farbowane, zmiękczane, tamblowane na mokro) mogą się wykurczyć o 3-5%. Lny stonewashed - mocno zmiękczane metodą przy użyciu kamieni, nie wykurczają się już podczas prania. Pamiętaj, zmiękczony len pierzemy w temperaturze nie wyższej niż 40C tak by nie zmienił swoich właściwości.
Czy len zmiękczany już się nie skurczy?
Generalnie len zawsze warto wyprać / zamoczyć w wodzie przed szyciem. Takie pranie wykonujemy w temperaturze, w której później będziemy prać tkaninę regularnie. W przypadku lnów farbowanych i nadrukowanych to 40C. Len zmiękczany może ulec skurczeniu ale o 1-3%. Len wy wersji stonewashed (lekko pognieciony i mocno zmiękczony) już nie powinien się skurczyć. Lny surowe mogą się wykurczyć nawet o 10%.
Czy len zmięknie podczas prania?
W miarę kolejnych prań len staje się coraz bardziej miękki. Jeśli pierzemy len nie zmiękczany fabrycznie, raczej nie uda nam się poprzez prania dojść aż do efektu, który poprzez stosowane środki i maszyny uzyskuje producent lnu.
Jak zmiękczyć len?
By zachować piękne kolory i zmiękczyć tkaniny lniane – dodaj do prania odrobinę octu. Zapach zniknie podczas płukania
W miejsce przeznaczone na płyn do płukania wlej pół szklanki octu i gotowe.
- przy praniu pozbywamy się części chemikaliów, które były używane w procesie produkcyjnym.
Czy len muszę prać przed szyciem?
Warto wyprać lub zamoczyć w wodzie len przed szyciem, tak aby upewnić się, że nie farbuje i uzyskać docelowy wymiar tkaniny. Pozbywamy się wtedy reszty chemikaliów i sprawdzamy czy tkanina np. nie farbuje. przed wrzuceniem tkaniny do pralki możemy zabezpieczyć brzegi tkaniny zygzakiem lub overlokiem, albo wrzucić go do siatki do prania, tak by się nie siepał w pralce.
Co to jest len "stonewashed"?
Len stonewashed to len zmiękczany.
Stonewashed jest rodzajem techniki, która doprowadza do zmiękczenia włókna lnianego. Nazwa pochodzi od nieco przestarzałej metody, która oparta była na masywnych kamieniach (stone w tłumaczeniu z języka angielskiego to “kamień”). Oczywiście dzisiejsze metody są dużo bardziej nowoczesne i efektywne. Dzięki temu procesowi zmiękczania, tkanina jest bardzo miękka, przemiła w dotyku, jedwabna i lekko pofałdowana. Po praniu wieszamy ją do wyschnięcia w docelowym kształcie (na ramiączku itd.) i po wyschnięciu strzepujemy. Tkanin stonewashed nie prasujemy.
Jaki jest najlepszy len na zasłony?
Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Jeśli potrzebujemy na zasłony lnu szerokiego i chcemy aby był miękki, lekki i nie przeszkadza nam, że będzie lekko prześwitywał, wybieramy lny białoruskie stonewashed o gramaturze 160g. Jeśli możemy mieć zasłony węższe, wówczas do dyspozycji mamy każdy len zmiękczany o gramaturze 130-205g (polskie, litewskie i białoruskie).
Jeśli chcemy zasłony cięższe, zaciemniane, wybieramy lny zmiękczane w gramaturze około 240g.
Ile lnu potrzebuję na zasłony?
Oczywiście najlepiej upewnić się u swojej krawcowej, która je będzie szyła.
Kluczem jest to, jak tkanina będzie wykończona i montowana. Z reguły do obliczenia ilości materiału bierzemy planowaną wysokość - liczoną np. od karnisza do ziemi i dodajemy około 20 cm na wykończenia. W przypadku zasłon na marszczenia przyjmujemy licznik x 1,5 a na firany x 2. Czyli dla zasłon na okno o szerokości metra potrzebujemy 1,5 metra tkaniny po szerokości, a na firany na okno o szerokości 1 metra - około 2 metrów tkaniny firanowej.
Jaki jest najlepszy len na pościel?
Lny pościelowe, to takie o gramaturze od 150-205g. W naszej ofercie mamy takie lny w szerokościach 150-245 cm.
Idealnie na pościel sprawdzą się lny zmiękczane oraz stonewashed. Na pościel o większych rozmiarach klienci wybierają len białoruski stonewashed 245cm a na mniejsze pościele (o szerokości do 150 cm) idealne są lny polskie i litewskie - najlepiej w gramaturze 150-170g. Odrobinę cieplejszą pościel szyjemy z lny litewskich 205g. Lekka letnia pościel może też zostać uszyta z litewskich lnów 130g.
Dodatkowe informacje znajdziesz w tym artykule.
Jaki len wybrać na obrus?
Wszystko zależy od tego jaki chcesz uzyskać efekt. Len stonewashed o gramaturze 150-170g idealnie sprawdzi się na obrus lekki i zwiewny. Na obrusy cięższe wybieramy np. lny białoruskie o gramaturze 245g. Na bieżniki nadają się nawet piękne litewskie lny z domieszką bawełny ok 240g we wzory.
Do haftowania klienci wybierają lny o gramaturze około 240g.
Jakie len jest najlepszy do haftowania?
Informacje na temat tego jaki len wybrać do haftowania znajdziesz tutaj
Czy len jest elastyczny?
W naszej ofercie znajdziecie najczęściej tkaniny lniane. Tkaniny z założenia się nie rozciągają tak jak dzianiny - chyba, że mają w skłądzie domieszkę elastanu.
Tkanin nie da się tak naciągnąć pod maszyną jak elastycznych dzianin. Dlaczego kluczem jest dekatyzacja i dobre skrojenie - wzdłuż nitki i brzegu
Jakimi nićmi szyć tkaniny lniane?
Do szycia tkanin lnianych używamy nic bawełnianych np. COTTO 80 firmy Ariadna z zalecaną igłą 90, albo wytrzymałych nici poliestrowych np. TALIA 120. Są to podstawowe nici szwalne służące do szycia na maszynach przemysłowych i domowych. Przeznaczone do szycia lekkiej odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej, cienkiej bielizny, wyrobów dziewiarskich, bielizny pościelowej. Doskonałe do patchworku.
W przeciwieństwie do nici bawełnianych, nici poliestrowe nie zatykają oczka igły, co się zdarza przy niciach bawełnianych, które mają delikatne, odstające włoski.
Jakie certyfikaty mają lny?
Nasze lny w przeważającej większości mają certyfikat Oeko Tex Standard 100 - klasa I i II
Certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX ® potwierdza spełnienie wymagań zawartych w załączniku XVII REACH (włączając stosowanie barwników azowych, niklu itp.), amerykańskich wymagań odnośnie całkowitej zawartości ołowiu w artykułach dla dzieci ICPSIA).
Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzane badania mające na celu zweryfikować obecność 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.
Organizacja wyróżnia 4 klasy, które kategoryzują produkt pod względem potencjalnego produktu ze skórą. Klasa IV obejmuje wymagania podstawowe, a do Klasy I należy przywiązać największe standardy.
- Klasa IV – do klasy podstawowej należą tekstylia, z którymi człowiek ma kontakt okazjonalny, jak np. firanki czy obrusy,
- Klasa III – obejmuje m.in. kurtki, bezrękawniki czy żakiety, czyli odzienia, które mają niewielki kontakt ze skórą,
- Klasa II – druga najwyższa rangą do której zalicza się produkty, które mają częsty kontakt ze skórą jak (koszulki, prześcieradła, skarpetki czy spodenki)
- Klasa I – do tej klasy przywiązuje się najwyższą uwagę, gdyż obejmuje wyroby tekstylne dla niemowlaków i dzieci do lat 3, które są szczególnie narażone na zainfekowanie. Zalicza się do niej np. pościel dziecięca i niemowlęca, poduszki i poszewki dla dzieci czy bieliznę dziecięcą.
Czy len farbuje?
Len nie powinien farbować, w całej historii naszej sprzedaży lnu nie spotkaliśmy się z lnem, który by farbował.
Czym się różni polski len od białoruskiego i litewskiego?
Tkaniny lniane z Białorusi posiadamy najczęściej w dwóch gramaturach 185g i 245g. Te tkaniny, jeśli nie występują w wersji a'la stonewashed sprawiają wrażenie mniej zmiękczonych, przez to, że są mocno naciągnięte na belkę. Tkaniny 185g i 245g swoją gramaturę osiągają za pomocą ciut grubszej nitki ale luźniejszego splotu. Chętnie wybierane są np. na obrusy, łatwo je haftować. Białoruskie tkaniny charakteryzują się pięknymi, intensywnymi kolorami i wysoką jakością, mają niewiele błędów tkackich na belce, a jeśli mają zgrubienia i przeploty, to jest ich bardzo niewiele.
Najpiękniejsze tkaniny białoruskie to pastelowe tkaniny pościelowe stonewashed o szerokości 245cm oraz tkaniny naturalne zmiękczane. W ofercie białoruskiej posiadamy też tkaniny w piękne, najczęściej kwiatowe wzory.
Najbogatszą ofertę tkanin z Polski mamy w gramaturze 154-155g -180g. Te tkaniny charakteryzują się pięknym, miękkim wykończeniem i cieniutką przędzą, która w zależności od koloru może prześwitywać. Te tkaniny są idealne na lato i wiosnę. W ofercie polskiej jest też trochę tkanin o gramaturze 230g na zimniejsze dni. Tkaniny z Polski mamy też w bogatej wersji melanż - w której są przeplatane ze sobą zamiennie jaśniejsze i ciemniejsze nitki. Polskie tkaniny charakteryzują się bardzo dobrą jakością i kolorystyką. Posiadają Oeko Tex klasa I
Tkaniny z Litwy są wysokiej jakości. Mamy je w ofercie w gramaturze 130 i 205g. Najczęściej dany kolor występuje w obu gramaturach. Te tkaniny są jedwabiste, mają często lekki połysk, są miękkie i mocno zmiękczane. Występują w bogatej kolorystyce. Mają niewiele błędów. Tkaniny naturalne zmiękczane z Litwy stanowią alternatywę dla tkanin naturalnych Białorusi - można pośród tych lnów znaleźć zamienniki. Z Litwy też pochodzi bogata oferta lnów nadrukowanych, mieszanek lnu z bawełną o wyższej gramaturze nadrukowanych w ciekawe motywy oraz lnów z wełną.
Który len ma najlepszą jakość?
Wszystkie lny charakteryzują się wysoką jakością. Pochodzą z krajów posiadających ogromne doświadczenie w produkcji lnu (tkanie, farbowanie, wykańczanie).
Najmniej błędów tkackich występuje w lnach białoruskich i litewskich. Litewskie lny mają przepiękne, prawie jedwabiste wykończenie. Lny polskie są pięknie zmiękczone a lny białoruskie mają szeroką paletę kolorów i bogatą ofertę lnów pościelowych.
Polski, zmiękczany len w gramaturach 154-180g to idealna tkanina odzieżowa. Występuje w wielu kolorach, wersji melanż i jest ładnie wykończona i zmiękczona.
Dzięki tak bogatej ofercie lnów jesteśmy w stanie odpowiedzieć na prawie wszystkie potrzeby klientów.
Który len wybrać na letnie ubrania?
Informacje na temat tego, jaki len jest najlepszy na letnią odzież znajdziesz w tym artykule
Jaką gramaturę wybrać na sukienkę?
Na bardzo letnie sukienki najlepiej sprawdzą się tkaniny lniane w Litwy o gramaturze 130g. Mimo tak niskiej gramatury, nie prześwitują, są tkane gęsto ale z cienkiej nitki. Bardzo dobrym wyborem są polskie tkaniny lniane 150-170g. Oczywiście zmiękczane lub w wersji stonewashed.
Jaki len jest najlepszy na koszule a jaki na spodnie?
Klienci na letnie koszule i spodnie wybierają tkaniny o gramaturze 150-180g. Na ciut zimniejsze dni sprawdzą się tkaniny o gramaturze 200-230g.
Jak znajdę w sklepie odpowiedni len dla siebie?
Tkaniny lniane w sklepie są podzielone wg:
krajów pochodzenia, gramatury, kolorów, a często składów i rodzaju przeznaczenia.
4. Washpapa
Co to jest washpapa?
Washpapa to papier (celuloza plus lateks), który nie rozpuszcza się w wodzie. Można go prać i szyć. Powstają z niego torby, akcesoria i metki. Jest wykorzystywany w introligatorstwie i drukarniach. Posiada Oeko Tex. Washpapa jest produkowana w Niemczech.
Czym się różnią między sobą poszczególne rodzaje washpapy?
Washpapa standard to papier gładki, występuje w arkuszach 100/150c, albo rolkach o szerokości 150 cm, w podstawowych kolorach: czarny, biały, stone gobi, brąz, czekolada, sierra, tajga i sahara. Najpopularniejszy kolor to sahara - kolor kartonu. Z tej wersji powstają np metki i jest wykorzystywany w introligatorstwie i druku
Washpapa aged - to papier, który powstał z wersji STANDARD. Pod wpływem różnych procesów, między innymi prania uległ postarzeniu i uzyskał fakturę zbliżoną do skóry. Z niego szyjemy akcesoria, torebki, itd.
Washpapa color - to najczęściej washpapa w kolorze białym pofarbowana przez nas na różne kolory z palety Pantone. Pod wpływem farbowania ulega dodatkowo postarzeniu.
Washpapa lamina - to papier pokryty różnego rodzaju foliami. Proces pokrywania washpapy jest podobny jak ten wykorzystywany do laminowania skór.
Washpapa tłoczona - to papier, który uzyskał fakturę różnych wzoró za pomocą tłoczenia - najczęściej są to wzory / odciski skóry
Czy na washpapie można robić hotstamping?
Tak, na washpapie mo zna robić odciski zarówno z folią jak i bez.
Czy washpapa farbuje?
Kolory podstawowe washpapy z wersji standard nie farbują. Washpapę color zalecamy wyprać przed użytkowanie i wypłukać w occie, aby utrwalić kolor.
Czy washpapa się kurczy pod wpływem prania?
Washpapa standard wykurczy się w praniu. Arkusz washpapa standard o wymiarach 100/150 cm, zmniejsza swoje wymiary najczęściej do mniej więcej 95/145 cm.
Czy mogę prać/moczyć w wodzie washpapę lamina?
Washpapa lamina, to papier pokryty folią. Zewnętrzna warstwa folii przylega do papieru za pomocą kleju, dlatego nie wolno jej moczyć, ani prać. Jeśli potrzebujemy ją wywinąć na mokro delikatnie zwilżamy ją od lewej strony wodą. Zabrudzenia delikatnie zmywamy wilgotną gąbką.
Wystawianie washpapy lamina na działanie wody może spowodować odchodzenie warstwy folii na brzegach.
Czy sam mogę postarzyć washpapę standard i jaki efekt uzyskam?
Washpapę postarzamy podczas prania. My do tego celu używamy różnego rodzaju środków chemicznych i zmiękczających. W warunkach domowych można postarzać washpapę piorąc ją w pralce i wykorzystując do tego domowe sposoby zmiękczania - np. płyny zmiękczające lub ocet.
Czy mogę sam farbować washpapę?
Tak, można dokonywać takich prób samodzielnie, ręcznie albo w pralce. Można też farbować przy użyciu barwników naturalnych czy np farbować liśćmi i kwiatami.
Czy washpapę można nadrukować?
Tak, washpapa w wersji standard świetnie nadaje się do drukowania. My nadrukowujemy ją metodą UV lub sitodruku - jeśli są to mniejsze elementy. My nie drukujemy na wersji aged ani color.
Czy washpapę można tłoczyć?
Tak, washpapa nadaje się do tłoczenia, w naszej ofercie mamy papiery tłoczone?
Czy washpapa jest eko?
Washpapa posiada certyfikat Oeko Tex, który gwarantuje, iż jej produkcja jest bezpieczna dla człowieka i środowiska.
Czy washpapa jest biodegradowalna?
Washpapa to papier, który można prać. Dzięki lateksowi nie rozpuszcza się w wodzie. Jej proces degradacji jest bardzo wydłużony i jest o wiele dłuższy niż innych rodzajów papieru, dlatego nie mówimy iż jest biodegradowalna - choć po pewnym czasie (np. przebywania w ziemi) ulega destrukcji - jak każda inna rzecz poddawana działaniu czasu.
Facebook
Instagram
Youtube
Pinterest
Linkedin