Waluty

Certyfikat Oeko Tex - klasy

0

CERTYFIKAT OEKO-TEX?

Oeko-Tex standard 100 to certyfikat świadczący o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych, które mają bezpośrednią styczność ze skórą człowieka. Organizacja Oeko-Tex przydziela certyfikat produktom, na których zostały przeprowadzane badania mające na celu zweryfikowanie obecności 100 najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom.

oeko tex

Dzięki badaniom przeprowadzanym w laboratoriach na całym świecie uzyskujemy potwredzenie iż certyfikowane produkty są wolne od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi (m.in. formaldehydów, pestycydów czy substancji, które mogą być przyczyną wywoływania alergii). Ocenie podlegają również takie czynniki jak zapachy obce czy odporność na pot i ślinę. Etykiety standardu najwyższej jakości Oeko-Tex można zauważyć m.in. na pościelach, kołdrach, poduszkach oraz bieliźnie pościelowej i dziecięcej.

Certyfikat Oeko Tex to pomysł niemieckiego instytutu Hohenstein i austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI.

Celem certyfikacji jest:

- podkreślenie jakości produktów, w których nie ma się substancji szkodliwych

- określenie standardów produktów, które mają szansę otrzymać certyfikat (niezależnie od miejsca produkcji)

- zminimalizowanie i walka z dostępnością produktów, które zostały wyprodukowane za pomocą substancji niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia

- oznaczanie produktów konkretnym emblematem, mającym na celu podwyższenie świadomości społeczeństwa w obszarze jakości kupowanych produktów

Proces weryfikacji

Jakie badania są konieczne, aby dany produkt mógł być brany pod uwagę w kontekście certyfikacji? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że „pod lupę” muszą zostać wzięte wszystkie części, które się na niego skłądają (m.in. tkaniny, nici czy takie dodatki jak guziki, czy zatrzaski)

Proces przebiega następująco:

- zweryfikowanie dokumentacji świadczącej o pochodzeniu surowców

- zbadanie próbek nadesłanych przed producentów, którzy starają się o certyfikację

- zbadanie próbek tekstyliów bezpośrednio przed wprowadzeniem do sprzedaży

- zbadanie poszczególnych produktów pochodzących od innych, lecz również certyfikowanych marek

Organizacja przywiązuje szczególną uwagę do ochrony produktów przed niebezpiecznymi substancjami. Chodzi nie tylko na wywoływane przez nie reakcje alergiczne po zetknięciu ze skórą, ale również ze względu możliwość ich transportu do organizmu przez przewód pokarmowy (przez ślinę lub pot).

Klasy produktów

Organizacja wyróżnia 4 klasy, które kategoryzują produkt pod względem potencjalnego kontaktu ze skórą. Klasa IV obejmuje wymagania podstawowe, a do Klasy I przypisane są najwyższe standardy.

Klasa IV – do klasy podstawowej należą tekstylia, z którymi człowiek ma kontakt okazjonalny, jak np. firanki czy obrusy

Klasa III – obejmuje m.in. kurtki, bezrękawniki czy żakiety, czyli odzież, która ma niewielki kontakt ze skórą

Klasa II – druga najwyższa rangą, do której zalicza się produkty, które mają częsty kontakt ze skórą jak (koszulki, prześcieradła, skarpetki czy spodenki)

Klasa I - do tej klasy przywiązuje się najwyższą uwagę, gdyż obejmuje wyroby tekstylne dla niemowlaków i dzieci do lat 3, które są szczególnie narażone na zainfekowanie. Zalicza się do niej np. pościel dziecięca i niemowlęca, poduszki i poszewki dla dzieci czy bieliznę dziecięcą

Całość działań certyfikacji finalizuje powstanie raportu z badań i wydanie dyplomu z numerem, świadczącego o produkcie i jego klasie.

Certyfikowane produkty tekstylne oznaczone są za pomocą emblematu, który zawiera logo, nazwę instytutu (lub jednostki badawczej wydawcy) oraz numer certyfikatu. Może być traktowany, jako wszywka czy osobna metka lub wkładka.

Można spotkać się również z innymi oznaczeniami organizacji. Ma to miejsce, głównie w krajach skandynawskich i niemieckojęzycznych (ze względu na ich pisownie). Na półwyspie skandynawskim można spotkać nazwę Øko-Tex 100, a w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii Öko-Tex 100. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie są tak samo ważne i podlegają standaryzacji Oeko Tex

Etykiety drukowane są zarówno w kolorach, jak i w odcieniach szarości.

Ważność certyfikatu można sprawdzić na stronie organizacji, która go wydała.

Po wpisaniu numeru identyfikacyjnego można otrzymać trzy warianty odpowiedzi z informacjami na temat:

- ważności, zakresu certyfikowanych produktów oraz klasy certyfikacji

- lokalizacji i danymi jednostki certyfikującej, w której można sprawdzić ważność certyfikatu – kiedy zbliża się koniec daty ważności

- zakończenia ważności certyfikatu

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl