Waluty

Haftujemy len - rodzaje haftów i tkanin do wyszywania

0

Haftujemy len - gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością

Len to w 100% naturalny materiał do szycia i haftowania. Jego uprawa jest ekologiczna a sama tkanina jest bardzo przyjemna dla skóry
Lniana, ozdobiona haftem odzież jest częścią tradycyjnego ubioru w wielu kulturach. Dekoracje w domu, takie jak poduchy, narzuty, obrusy i bieżniki od wieków były zdobione ręcznie wykonanym haftem.
Len oferuje wspaniała strukturę do haftu. Charakter splotu pozwala na łatwe przełożenie igły i nici.

rodzaje haftów


Popularne rodzaje i sposoby haftowania

Od czasów starożytnych mistrzów hafty zdobią odzież, pościel, ręczniki i obrusy. Poniżej zaprezentujemy wybrane rodzaje haftów.

Haft płaski

Haft płaski wyszywany jest na tkaninie o gęstym splocie. Najczęściej jest to płótno, oczywiście może być to tkanina lniana. Wzór na tkaninie narysowany jest w formie konturów.  Jednym z rodzajów haftu płaskiego jest haft wykonywany tzw. długim ściegiem. Wzór naniesiony jest na kanwę z nadrukiem o gęstości 34 oczka na 10 cm

haft płąski

haft płaski

Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy to rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek, najczęściej KANWIE wykonuje się tzw. "krzyżyki". Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk).

Haft krzyżykowy stosowany był szeroko w zdobieniu polskiego stroju ludowego, w różnych regionach.

haft płaski

haft płaski na lnie

Haft Richelieu

Jest to haft biały z dzierganymi, ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny, najpierw otoczonej ściegiem dzierganym, a następnie wyciętej od spodu. Wprowadzony w XVII wieku we Francji, wykonywany w ręku (bez tamborka), uchodzi za łatwy i efektowny. Nazwę przyjęto na cześć francuskiego męża stanu, kardynała Richelieu. 

haft Richelieu

Mereżka

Mereżka to technika haftu ażurowego, polegająca na tym, że wysnuwa się nitki z tkaniny zawsze w jednym kierunku.

Przed wycięciem nitek należy dokładnie obrębić brzegi z obu stron na okrętkę. Brzegi mereżki, gdzie nitki nie będą wycinane, obszywa się różnymi ściegami powodującymi podzielenie nitek na pęczki. Ściegi używane do obrzucania brzegów mereżki to: ażurek ściągany, piłeczka, ścieg obrębkowy. 

mereżka rodzaj haftu

Haft Crewel

haft crewel

był w przeszłości stosowany w celu stworzenia wyszukanych i drogich zasłon i narzut na łóżka. Obecnie najczęściej służy do ozdabiania poduszek, zasłon, odzieży i gobelinów. Ostatnio dodano kilka innych elementów, takich jak abażury i torebki.

W przeciwieństwie do prac na płótnie, haftowanie typu crewel wymaga użycia tamborka do haftu lub ramki, na której materiał jest naprężony i zabezpieczony przed przeszyciem. Zapewnia to równomierne naprężenie szwów, dzięki czemu projekty nie ulegają zniekształceniu.


Rodzaje tkanin do haftowania i ich wstępne przygotowanie

Tkanina przeznaczona do haftowania powinna zostać wstępnie obkurczona, chyba że w planach nie mam jej prania, a haftowany będzie obraz czy gobelin.

Jeśli haftujesz tkaninę lnianą do takich celów jak ubiór, bądź będziesz daną rzecz regularnie prać, dobrze jest ją najpierw wstępnie zdekatyzować (w temperaturze, w której później będziesz ją regularnie prać).

Pomijając ten krok, ryzykujemy, że już po pierwszym praniu tkanina zmieni swój rozmiar, a haft może być zniekształcony.

Dodatkowa wskazówka przy haftowaniu to praca na mniejszych kawałkach tkaniny, które warto wcześniej obrzucić tak by się nie "siepały".

Rozważając płótno do robótek ręcznych, należy wcześniej ustalić, jakiego rodzaju projekt zamierzamy uszyć, ponieważ rodzaj projektu będzie determinował rodzaj tkaniny, z której chcemy skorzystać. Na przykład, jeśli haftujesz ściegiem krzyżykowym liczonym, będziesz potrzebować lnu o „równomiernym splocie”, np. kanwę. Jeśli wyszywasz kawałek pracy typu crewel (lub coś podobnego), możesz użyć lnianego diagonalu. Jeśli szyjesz złoto i chcesz mieć lniane podłoże, niekoniecznie potrzebujesz czegoś tak ciężkiego jak twill, ale potrzebujesz dobrego, mocnego lnu (prawdopodobnie o gęstszym splocie i większej liczbie nitek). Jeśli wykonujesz zwykły haft powierzchniowy – powiedzmy drobny projekt igłowy – będziesz potrzebować lżejszego splotu lnu, z większą liczbą nici, która jest wystarczająco mocna i gęsto utkana, aby utrzymać wszystkie szwy. 

Następnie pojawia się kwestia jakości. Szyjesz projekt, w który inwestujesz dużo czasu i pieniędzy, który ma przetrwać w niezmienionym stanie wiele lat, musisz zatem użyć tkanin dobrej jakości.

Rozważając jakość lnu, trzeba cofnąć się do jego początków – uprawy lnu. Uprawy lnu na całym świecie różniły i różnią się jakością produkowanego lnu. Len uprawia się i tka w wielu krajach - od Irlandii, przez Niemcy, Egipt, Włochy, Chiny, USA, Białoruś i Polskę. Panuje jednak przekonanie, że len uprawiany w Belgii i innych pobliskich obszarach północnej Europy jest „najlepszym” lnem do produkcji tkanin lnianych. Niestety w naszej ofercie nie znajdziecie tego lnu, gdyż jest on szalenie drogi. Kto wie, może w przyszłości ....

Tkaniny używane do haftu są dostępne w różnych ilościach nici bawełny, lnu czyi mieszanek. Wybór tkaniny będzie zależał od tego, co planujesz wykonać i jakie wykorzystasz techniki haftu. Oto podstawowe zestawienie najpopularniejszych tkanin hafciarskich

Tkaniny równomierne

tkanina równomierna

Gęsto tkane tkaniny o równomiernym splocie są najlepsze do haftu powierzchniowego, natomiast luźno tkane tkaniny są idealne do technik nici liczonej, nitki ciągnionej i nici ciągnionej

Zawartość włókien w tkaninie równomiernej może być mieszanką bawełny, lnu, sztucznego jedwabiu i poliestru, a nawet konopi lub bambusa. 

 

Tkanina Aida

tkanina do haftowania Aida

Tkanina Aida jest popularna wśród hafciarek krzyżykowych ze względu na łatwy do policzenia kwadratowy wzór, ale można ją również stosować do nitek liczonych, haftu z Asyżu lub technik haftu powierzchniowego. W naszym sklepie to rodzaj tkaniny KANWA.

Tkanina ta jest tkana z zgrupowanych włókien tworzących łatwe do naśladowania kwadraty w tkaninie. W przypadku ściegu krzyżykowego na każdym kwadracie jest przerabiane jedno oczko. 

Tkaniny lniane na obrusy i ręczniki

To surowe bądź zmiękczane tkaniny lniane, w gramaturze od 160-250g, w kolorach naturalnych lub farbowane, które znajdziecie w przebogatej ofercie naszego sklepu.
 
tkaniny lniane do haftowania
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl