Wersje językowe
Waluty
 
Jak powstaje tkanina korkowa - blog Alternative Textiles 0

Jak powstaje tkanina korkowa

Materiał korkowy to ekologiczny produkt, który można wykorzystać do tworzenia wielu przedmiotów. Drzewa korkowe rosną głównie w rejonie Morza Śródziemnego, które charakteryzują się dużą ilością słońca, niskim opadami i wysoką wilgotnością.

drzewo korkowe

Korek to gruba i ciemnoszara kora dębu korkowego, który ma zdolność regeneracji zewnętrznej kory. Wzmianki o drzewach korkowych i ich zastosowaniach w historii sięgają tysięcy lat. W Chinach materiał z korka był używany w 3000 roku p.n.e. do celów wędkarskich. Egipt, Babilon i Persja również używały materiału z korka do produkcji różnych przedmiotów codziennego użytku. Od tysięcy lat korek był używany jako zatyczka do butelek. Starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali go do produkcji sieci rybackich, sandałów, a także do budowy domów - zapewniał im ciepło zimą i chłód latem.

Jak powstaje tkanina korkowa - blog Alternative Textiles  Jak powstaje tkanina korkowa - blog Alternative Textiles

 

Jak powstaje tkanina korkowa?

Nie jest to takie proste.

Po zebraniu korka od połowy maja do sierpnia układa się go w suchym miejscu w celu wyschnięcia na około sześć miesięcy. Następnie korek jest gotowany w wodzie, spłaszczany i formowany pod kątem docelowego produktu. Zazwyczaj jest rozwijany na płasko, a następnie podklejany tkaniną (zwykle bawełną lub mieszanką bawełny i poliestru). Ta część procesu odbywa się już w zakładach produkcyjnych.

Tkanina korkowa jest znacznie droższa od innych alternatyw skóry, między innymi dlatego, że korek jest zbierany w sposób naturalny - bez użycia maszyn, przy pomocy pracy wykwalifikowanych pracowników i tylko raz w roku.

Pracownicy wykonują tę czynność rękami używając specjalistycznej siekiery korkowej w celu oddzielenia zewnętrznej kory. Odrywają ją w ten sposób od drzewa. Cały proces to ostrożna i delikatna praca, tak by nie zranić żywej części drzewa.

proces pozyskiwania kory z dębu korkowego blog Alternative Textiles

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl