Waluty

Konopie - garść faktów i historia

0

Fakty o konopiach

tkaniny konopne sklep Alternative Textiles

Oferta konopi w naszym sklepie

Włókno konopne pozyskiwane jest z łyka rośliny Cannabis sativa L. Rośnie łatwo – do wysokości 4 m – bez agrochemikaliów, przy czym wychwytuje duże ilości węgla. Optymalny plon włókna konopnego wynosi ponad 3 tony z ha, podczas gdy w Europie średnie plony wynoszą około 1,5 – 2 tony z ha.

Długie, mocne i trwałe włókna konopne składają się w około 70% z celulozy i zawierają niski poziom ligniny (około 3 – 13%, najczęściej 6%). Średnica pojedynczego włókna waha się od 3 do 50 mikronów. Włókno konopne przewodzi ciepło, dobrze się zabarwia, jest odporne na pleśń, blokuje światło ultrafioletowe i ma naturalne właściwości antybakteryjne. Krótsze, zdrewniałe włókna rdzeniowe zawierają wyższy poziom ligniny.

W latach 2000-2016 światowa produkcja włókna konopnego wzrosła z  50 000  ton do ponad  100 000  ton, z czego prawie połowa została wyprodukowana w Chinach. Produkcja w UE wyniosła 30 000  ton. Chiny są największym eksporterem tekstyliów konopnych, głównie do Europy i Ameryki Północnej, gdzie rynek odzieży konopnej szybko się rozwija. Chiny eksportują również płyty pilśniowe na bazie wiórów konopnych.

Inwestycje i wzrost rynku są szczególnie wysokie w przypadku niepsychotropowych ekstraktów z konopi oraz kannabinoidu CBD, który jest wykorzystywany w zastosowaniach farmaceutycznych, a także w przemyśle suplementów diety. W Europie barierą dla szybkiego wzrostu tego rynku jest różnorodność przepisów.

„Konopie” należy zdefiniować jako „roślinę Cannabis sativa L. – lub jakąkolwiek część rośliny – w której stężenie tetrahydrokanabinolu (THC) jest mniejsze niż regulowany maksymalny poziom”. Konopie przemysłowe nie powinny być mylone z konopiami typu „narkotykowego”, powszechnie znanymi jako „marihuana”, które są odmianą konopi o bardzo wysokim poziomie THC (do 20%).

W katalogu EU zarejestrowanych jest 75 różnych odmian konopi i wszystkie mają niską zawartość THC (obecnie do 0,2%).

Wszystkie części rośliny – łodygi, nasiona, kwiaty i liście – można zbierać i przetwarzać, dzięki czemu konopie są wszechstronną rośliną o wielu zastosowaniach. Oznacza to, że z jednej uprawy można wyprodukować szeroką gamę produktów.

Od końca XX wieku konopie odrodziły się i stają się jednym z najszybciej rozwijających się rynków rolnych i przemysłowych.

 

Historia konopi

Konopie są tradycyjnym źródłem pożywienia w Europie od tysięcy lat. Wszystkie części rośliny są zdatne do konsumcji. Nasiona, liście, kwiaty i ekstrakty konopi to tradycyjne składniki żywności i suplementy diety, które od wieków są częścią naszej diety. W erze przedindustrialnej olej konopny (ekstrakt) był jednym z najczęściej spożywanych olejów roślinnych w diecie człowieka, dlatego też ekstrakty z konopi i kannabinoidy były spożywane w znacznych ilościach. Konopie są związane z europejską kulturą agrarną, a ich kulinarne zastosowanie sięga średniowiecza. Kraje takie jak Włochy, Niemcy, Litwa, Polska, Szwecja i Słowacja na przestrzeni wieków udokumentowały między innymi, w jaki sposób konopie mogą być wykorzystywane do przygotowywania potraw i poprawy samopoczucia ludzi. W rzeczywistości jedna z najstarszych książek kucharskich, De Honesta Voluptate Et Valetudine, opublikowana w 1475 r. przedstawia przepis na zdrowy napój z nektaru z konopi.

W wielu krajach europejskich, zwłaszcza w Szwecji i Polsce, stare przepisy określają konopie jako warzywo. Jednak uprawa ta była najbardziej popularna w regionach o klimacie umiarkowanym ze względu na swoje idealne właściwości do produkcji włókien tekstylnych i powrozów. Konopie są obok lnu jednym z najstarszych włókien naturalnych stosowanych przez człowieka.

 

Przemysłowe zastosowanie konopi 

Konopie - mistrz w obszarze BIOGOSPODARKI

Konopie to wielozadaniowa roślina wykorzystywana do produkcji biomateriałów, kosmetyków, pasz, żywności i suplementów. Materiały pochodzące z tej rośliny są wielokrotnego użytku, biodegradowalne i kompostowalne. Tym, co sprawia, że konopie są atrakcyjne dla przemysłu, jest to, że jest to mocny i lekki materiał, który można formować w tysiące kształtów! Weźmy na przykład biomateriały. Konopie można przetworzyć na włókno tekstylne, materiały budowlane, papier, biokompozyty (używane w przemyśle opakowaniowym lub motoryzacyjnym), meble, włókno szklane, ściółkę, kompost, paliwo, a nawet zamienić w farbę! Natomiast nasiona można zamienić na zdrową żywność i karmę lub kosmetyki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl