Waluty

Odkłamywanie mitów o bawełnie - gdzie jest prawda?

0

Odkłamywanie mitów o bawełnie - gdzie leży prawda?

Miał powstać wpis o materiałach ekologicznych. Miał powstać wpis powielający mity o bawełnie, kiedy to przeszukując internet natknęłam się na dokument, który polemizuje z tym wszystkim, co ostatnio zostało napisane właśnie na temat jej uprawy.

I bądź tu mądry człowieku ... pewnie jak zawsze prawda leży gdzieś po środku - ale niektóre argumenty są arcyciekawe. Zachęcam do poczytania. 

Tematu materiałów alternatywnych nie odpuszczam, dzisiaj skupię się jednak na ODKŁAMYWANIU mitów o bawełnie.

...

Na codzień, w mediach społecznościowych jesteśmy poddawani praniu mózgu. Trzeba nie obiektywizmu aby odsiać często, uzasadnione dokumentami informacje, które potwierdzają nasze przekonania, a są fejkami od prawdy, bądź innego spojrzenia. 

Moja głęboka wiara w szkodliwość uprawy bawełny wynikała z dotąd przeczytanych informacji i obejrzanych filmów, m.in takich jak ten:

https://www.youtube.com/watch?v=zOe_M3GutdY&t=6s

https://www.youtube.com/watch?v=5N-_69cWyKo

Dzisiaj przyszło mi je zweryfikować. A gdzie leży prawda? pewnie gdzieś pośrodku ;-) Być może to opracowanie okaże się mitem. 

https://www.youtube.com/watch?v=zOe_M3GutdY&t=6s

Na podstawie opracowania znalezionego w internecie (niestety nie ma tam podanego autora, więc nie mogę przytoczyć jego nazwiska), przygotowanego w oparciu o materiały Cotton Inc., zacytuję parę fałszywych mitów o bawełnie.

"...Mit nr 1 Co jest nie tak? Bawełna zużywa 25% światowych pestycydów.

Nie ma organizacji, która monitorowałaby stosowanie pestycydów. Sprzedaż pestycydów jest monitorowana. Według INFORMA*, globalna sprzedaż pestycydów do zastosowania w uprawie bawełny to 5% w 2016 r.

Mit nr 2 Co jest nie tak? Produkcja bawełny wymaga nadmiernych ilości wody.

Bawełna jest uprawą tolerującą upały i susze. Według "Water footprints of nations" (Hoekstra, A.Y. i Chapagain, A.K. (2007), światowa produkcja bawełny zużywa 3% wody zużywanej w rolnictwie. To samo źródło ocenia, że 50% światowych upraw bawełny używa wody deszczowej, i tylko niej, a mimo to zaspokaja swoje zapotrzebowanie na wodę. Wskaźnik ten wzrasta do 60% w amerykańskich uprawach bawełny (1961 do 1991; dane z NRCS (Krajowa Służba Zachowania Bogactw Naturalnych), NOAA (Krajowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) i Uniwersytetu Stanowego Oregon). Na podstawie danych "Oceny cyklu życia włókna bawełny i wyrobów bawełnianych" za 2015 r., więcej wody zużywa się na uprawę akra trawy na trawniku, niż akra bawełny.

Mit 3a Co jest nie tak? Potrzeba 1.800 galonów (ca 6.822 l) wody żeby wyhodować ilość bawełny konieczną do wyprodukowania pary dżinsów.

Aby obliczyć ile wody potrzeba na wyhodowanie ilości bawełny koniecznej do produkcji pary dżinsów, należy wziąć pod uwagę ilość wody potrzebnej do wyhodowania włókna. Uprawa konwencjonalna zwykle produkuje więcej włókna na akr, niż organiczna, zatem - paradoksalnie - jest bardziej wodooszczędna. Ważne jest, by zapamiętać, że połowa globalnej produkcji bawełny opiera się na nawadnianiu deszczowym. Konwencjonalna Organiczna 1.135,0 galonów (4.302 l) 2.641,0 galonów (10.000 l) w tym średnio z opadów 567,5 galona (2.150 l) 1.320,5 galona (5.005 l)

Mit nr 3b Co jest nie tak?  Potrzeba 400 galonów (1.516 l) wody żeby wyhodować ilość bawełny konieczną do wyprodukowania T-shirta.

W celu obliczenia ile wody potrzeba na wyhodowanie ilości bawełny koniecznej do produkcji T-shirta, należy wziąć pod uwagę ilość wody potrzebnej do wyhodowania włókna. Uprawa konwencjonalna zwykle produkuje więcej włókna na akr, niż organiczna. Ważne jest, by zapamiętać, że połowa globalnej produkcji bawełny opiera się na nawadnianiu deszczowym. Konwencjonalna Organiczna 290 galonów (1.100 l) 660 galonów (2.501 l) w tym średnio z opadów 145 galonów (550 l) 330 galonów (1.251 l) Obliczenia na podstawie danych z "Oceny cyklu życia włókna bawełny i wyrobów bawełnianych" za 2015 r. Źródło: Sytuacja wełny i bawełny i Przegląd roczny ERS, USDA, listopad 2011 r.

Mit nr 4 Co jest nie tak? Nadmierne potrzeby użycia wody dla bawełny spowodowały wydrenowanie Morza Aralskiego, niegdyś czwartego największego jeziora na świecie.

Według opracowania Uniwersytetu Columbii z lat 1960 "Kryzys Morza Aralskiego", rząd radziecki celowo odwrócił bieg dwu rzek zasilających Morze Aralskie. Celem było obrócenie okalającej pustyni w grunty rolne do produkcji wielu upraw, w tym bawełny. To ta chybiona decyzja inżynieryjna, a nie zapotrzebowanie bawełny na wodę doprowadziły do wyczerpania zasobów wody Morza Aralskiego.

Mit nr 5 Co jest nie tak? Bawełna zajmuje areał, który powinien być wykorzystany na uprawy roślin jadalnych dla rosnącej populacji.

Uprawy bawełny dostarczają zarówno pożywienia, jak i włókna, a w USA są klasyfikowane jako uprawy żywności. Przez ostatnie 50 lat areał oddany pod uprawy bawełny pozostaje w miarę stabilny, chociaż ilość uprawianego włókna zwiększa się. Źródło: Sytuacja wełny i bawełny i Przegląd roczny ERS, USDA, listopad 2011 r.

Mit nr 6 Co jest nie tak? Konwencjonalna uprawa bawełny, to uprawa przemysłowa.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych jest 18.155 farm bawełnianych. 69% z nich to farmy rodzinne. Dodatkowe 21% to spółki osób fizycznych – wiele z nich to spółki rodzinne. Farmy łączone, rodzinne i spółki produkują 90% amerykańskiego włókna i 87% włókna sprzedanego. Źródło: USDA 2012, Ag. Census

Mit nr 7 Co jest nie tak? Bawełna jest odpowiedzialna za wzrost samobójstw wśród farmerów indyjskich.

Chociaż niektórzy twierdzą, że wśród indyjskich farmerów wzrosła liczba samobójstw od czasu wprowadzenia bawełny genetycznie modyfikowanej, czyli od 2002 r., to obszerne studium sytuacji przeprowadzone przez dr. Martina Qaima dostarcza dowodów dla tezy przeciwnej. W opracowaniu "Uprawy genetycznie modyfikowane i rozwój rolnictwa" Qaim wykazuje, że przypadki samobójstw wśród farmerów indyjskich od roku 2002 pozostają na niezmienionym poziomie, nawet mimo to że wzrósł areał oddany pod odmiany Bt.

Mit nr 8 Co jest nie tak? Chemikalia używane w uprawie bawełny mogą z odzieży bawełnianej i tekstyliów domowych przechodzić na skórę i przenikać przez nią.

Insektycydy są stosowane na bawełnie w celu ochrony młodych i wrażliwych roślin przed szkodnikami. Gdy torebka otwiera się i uwalnia włókno, roślina jest już dojrzała i nie potrzebuje żadnej dodatkowej ochrony przeciw insektom. Ponadto, od chwili zbioru do wykończonego artykułu tekstylnego, bawełna podlega serii oczyszczeń, które pomagają wyeliminować wszelkie pozostałości substancji chemicznych używanych w okresie uprawy, które mogłyby w niej jeszcze pozostać. Żadne badania nie potwierdziły śladów tych środków na włóknach bawełny przygotowanych do przędzenia.

Mit nr 9 Co jest nie tak? "Bawełna zabija"

To wyrażenie jest nadal używane przez rangersów w niektórych parkach narodowych w USA i w innych miejscach. Odnosi się do faktu, że bawełna jest bardzo chłonna, co czyni ją potencjalnie niebezpiecznym włóknem dla wędrowców i obozowiczów. Podczas burzy odzież nasiąka i przywiera do ciała i potencjalnie może prowadzić do hipotermii. Jednak postęp w dziedzinie obróbki chemicznej skutkuje innowacyjnymi wykończeniami, które czynią bawełnę nieprzemakalną i nieprzepuszczającą wiatru, ale nadal oddychającą.

Mit nr 10 Co jest nie tak? Bawełna to wróg Ten powiedzenie było niegdyś znanym sloganem używanym przez markę odzieży sportowej Under Armour do stwierdzenia faktu, że bawełna nie odprowadzała wilgoci ze skóry tak dobrze, jak odzież syntetyczna. Jednakże postęp w technologiach włókienniczych sprawia, że obecnie bawełna sprawuje się tak samo dobrze, albo lepiej, niż niektóre włókna syntetyczne używane do produkcji odzieży sportowej. Warto zauważyć, że linia odzieży Charged Cotton marki Under Armour stosuje obecnie taką właśnie technologię.

* Informa - międzynarodowa firma wydawniczo-informacyjna z biurami na całym świecie - właściciel m.in. CRC Press, Datamonitor, Institute for International Research, Lloyd's List (London Press Lloyd), Penton, Routledge, and Taylor & Francis..."

A mnie totalnie zadziwił mit 4 i 7? A Was?

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl