Wiskoza i tkanina wiskozowa, parę definicji
Pokrótce: Włókna wiskozowe powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Celulozę do produkcji włókien wiskozowych otrzymuje się z oczyszczonej masy drzewnej, najczęściej z drzew iglastych, niekiedy liściastych. Masę poddaje się działaniu ługu sodowego a następnie dwusiarczku węgla. Szereg działań doprowadza ostatecznie do powstania wiskozy - płynu przędzalniczego o konsystencji miodu, a następnie po zanurzeniu w roztworze kwasu siarkowego następuje koagulacja wiskozy wytworzeniem nierozpuszczalnych włókien. Włókna produkowane są jako włókna ciągłe (sztuczny jedwab, kord) lub cięte (bawełnopodobne i wełnopodobne).
Tkanina wiskozowa
Tkanina/dzianina wiskozowa choć pozyskiwana z naturalnych surowców, jest określana jako włókno sztuczne.
Dlaczego?
Tkaniny dzielimy na te z:
- włókien naturalnych - pochodzenia roślinnego: np. len, bawełna, lub zwierzęcego np. wełna, jedwab, kaszmir;
- włókien sztucznych - wytwarzane co prawda z surowców pochodzenia naturalnego (z pulpy drzewnej) w procesie przemiany chemicznej, dlatego nazywamy je sztucznymi, np. wiskoza, rayon, tencel inne, pochodne;
- z włókien syntetycznych - które produkowane są z polimerów niewystępujących w przyrodzie, np. poliester, akryl.
Tkanina wiskozowa jest lekka i miękka i dlatego stanowi świetną alternatywę dla tkaniny bawełnianej. Tkanina wiskozowa jest bardzo łatwa w konserwacji i cechuje ją trwałość kolorów. Jest lejąca i ma aksamitnie gładką powierzchnię, co zapewnia wysoki komfort użytkowania.
Tkaniny wiskozowe posiadają doskonałe właściwości imitujące naturalne tkaniny takie jak jedwab, wełna czy bawełna. Są idealne na upały ponieważ mają właściwości antyseptyczne i chłodzące. Tkaniny wiskozowe są miękkie i przyjemne w noszeniu ale łatwo się gniotą.
Właściwości wiskozy - za co ją lubimy?
Dzianiny wiskozowe
Cechuje je duża elastyczność, dlatego dzianiny wiskozowe są idealne na obcisłe ubrania, które mają się dopasowywać do ciała, takie jak suknie, bluzki, body). Bardzo często występują z dodatkiem elastanu, co gwarantuje trwałość i sprężystość tego materiału.
Nasze dzianiny wiskozowe - single jersey i pętelka
Tkanina wiskozowa
To materiał klasycznie tkany za pomocą wątku i osnowy - co oznacza, że ma niewielką, bądź prawie żadną elastyczność. Świetnie sprawdza się w ubraniach zwiewnych i lejących (sukienki, spodnie, bluzki, kombinezony).
Największym atutem materiałów z wiskozy jest to, że dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu są przewiewne i przyjazne dla skóry. Dobrze chłoną wilgoć ale się gniotą. Doskonale imitują najdroższe materiały jak jedwab, a są dostępne za niższą cenę.
Jak dbać o ubrania z wiskozy? Na co uważać? Pielęgnacja ubrań wiskozowych.
Wiskoza nie lubi wysokich temperatur. Zalecana temperatura to 30 C. W wyższych temperaturach wiskoza ma tendencje do kurczenia się. W przypadku cięższych ubrań można ją suszyć na płasko, tak by się nie odkształciła. Ubrania z wiskozy chowamy do szafy całkowicie suche, tak by nie zapleśniały.