Waluty

Wywiad z Elą Wasiluk (Me2U) na temat szycia dzianin, oraz o wrażeniach z szycia naszych Alternative Designs

0

Parę ważnych informacji na temat naszych dzianin i nie tylko 

Prezentujemy Wam razem z Elą Wasiluk - Me2u - blogerką szyciową, rzemieślnikiem, krawcową oraz właścicielką Inwencji Twórczej - szkoły szycia w Krakowie, która zgodziła się wziąć na warsztat nasze dzianiny i dać nam informację zwrotną, oraz opowiedziała o szyciu i o dzianinach, tak w ogóle.

Ela szyła z nadrukowanej we wzory dzianiny wiskozowej pętelki REWOLUCJA w połączeniu z dzianiną granatowa single jersey Sao Paulo. Obie znajdziecie w naszym sklepie w dziale dzianin i Alternative Designs.

Ela Wasiluk Me2U - we wzorach Alternative Textiles

na zdjęciu Ela w uszytej z naszych dzianin bluzce w kształcie kimona. Dziękujemy ;-)

A poniżej krótki wywiad:

  1. Z jakich dzianin szyjesz najczęściej?

Rodzaj dzianiny zależy od tego jaki projekt planuję i jakie ma spełniać funkcje. Jeżeli jest to bluza do codziennego użytku, to zwykle jest to pętelka z ciekawym nadrukiem. Jeżeli szyję letnią sukienkę to sięgam po cieńsze dzianiny – jerseye – czasami z dodatkiem wiskozy, gdyż charakteryzuje się ona lepszymi właściwościami higroskopijnymi niż bawełna. Lubię dzianiny z dodatkiem elastanu. Rzeczy z nich uszyte są bardziej komfortowe i lepiej trzymają formę niż np. dzianiny posiadające tylko bawełnę.

 

  1. Co jest dla ciebie ważne kiedy wybierasz dzianiny, czym się kierujesz?

Przede wszystkim jakość. Jak już coś szyję, to nie chciałabym aby to był produkt jednorazowy. Wobec tego zwracam uwagę na skład dzianiny i jakość nadruku.

 Ela Wasiluk inwencja Twórcza blog Alternative Textiles

Ela w swojej pracowni w Krakowie

 

  1. Za co lubisz dzianiny a za co ich nie lubisz?

Dzianiny lubię za komfort i swobodę jakie nadają produktom. Z jednej strony są dobre na początku szyciowej drogi gdyż dużo wybaczają. Nawet nieidealny wykrój może dać nam ubranie, które nadaje się do użytku, co nie przeszłoby przy tkaninie. Z drugiej strony, mogą sprawiać trochę kłopotów podczas szycia. Im dzianina jest cieńsza i bardziej elastyczna, tym jest bardziej wymagająca w procesie obróbki. Szycie na maszynie wieloczynnościowej takich dzianin może przyprawić o kilka nowych siwych włosów 😉

 

  1. Na jakie ubrania rekomendujesz dzianiny?

Z doświadczenia wiem, że dzianiny nadają się zarówno na odzież codzienną jak i na małą czarną na kolację z ukochanym. Wszystko zależy jaką dzianinę wybierzemy. Zapraszam na mojego bloga www.me2u.pl gdzie wielokrotnie łamałam stereotyp dzianiny postrzeganej przez pryzmat domowego dresu.

 

  1. Jak szyć dzianiny na maszynie zwykłej a jak na overloku?

Jak już wspomniałam wcześniej, szycie dzianin na maszynie wieloczynnościowej może sprawiać na początku trochę problemów. Po pierwsze musimy używać ściegu elastycznego, aby uniknąć pękania szwów podczas użytkowania danej rzeczy. Często wymagana jest zmiana igły na specjalną do dzianin, aby zniwelować przepuszczanie ściegu. Jeżeli szyjemy dzianiny cienkie i mocno elastyczne, musimy uważać podczas mocowania (ryglowania), aby nie dopuścić do wciągnięcia dzianiny pod płytę ściegową. Szycie dzianin na overlocku jest zdecydowanie bardziej przyjemne i oszczędza nasz czas.

 

  1. Opisz swoje wrażenia z szycia cottulenki granatowej i zadrukowanej. Plusy i minusy naszych dzianin

Wiskoza, która jest w składzie obu dzianin nadaje im bardzo dobre właściwości. Dzianiny są miękkie i przyjemne w dotyku. Jersey granatowy jaki szyłam był jednym z tych trudniejszych w obróbce. Wiskoza nadaje mu sprężystość, elastan – elastyczność, co przy niskiej gramaturze utrudniało nieco szycie, nawet na overlocku. Jeżeli chodzi o szycie zadrukowanej pętelki, to nie sprawiała żadnych problemów zarówno podczas wycinania jak i szycia.

Ze wskazówek jakie mogłabym jeszcze udzielić, to warto wspomnieć o dekatyzacji (pranie lub prasowanie z dużą ilością pary) przed szyciem. Uchroni to naszą odzież przed skurczeniem się po praniu. Jeżeli łączycie jasną dzianinę z ciemną, warto wyprać ciemną dzianinę, aby sprawdzić czy nie zafarbuje nam jaśniejszego materiału.
Aby podkreślić oryginalny wzór dzianiny, skorzystałam z wykroju na cocoon top dostępny na

https://inwencjatworcza.pl/produkt/bluzka-cocoon-wykroj-i-instrukcja-szycia/.

 

  1. Opisz w jakich kursach specjalizujesz się u siebie

W Inwencji prowadzę kursy zarówno dla osób początkujących jak i szyjących. Mam też warsztaty szycia dla dzieci, które ostatnio cieszą się dużym zainteresowaniem. To niesamowite jak dzieci szybko robią postępy i jaką czerpią radość z uszytych rzeczy. Warsztaty dla dorosłych są zarówno tematyczne jak i szycia dowolnego, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dziękujemy!

 

Inwencja Twórcza - Ela o swojej pracowni i warsztatach

 Ela Wasilkuk Inwencja Twórcza blog Alternative Textiles

Inwencja Twórcza, powstała w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie szyciem. Jest to miejsce, które zrzesza pasjonatów szycia. Tu spotykamy się, aby wspólnie szyć, dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji rozpocząć swojej przygody z maszyną do szycia, to w Inwencji będziesz mógł to zrobić. W sposób przejrzysty, w miłej atmosferze zapoznamy Cię z różnego rodzaju maszynami, przedstawimy zasady kroju i szycia, zdradzimy triki i sposoby ułatwiające szycie. Będzie też trochę teorii np. z materiałoznawstwa, aby mieć solidną bazę do dalszego rozwoju na kolejnych kursach!

Inwencja Twórcza dysponuje wszelkim sprzętem niezbędnym do stworzenia Twojego projektu. Jeżeli potrzebujesz przestrzeń do krojenia, prasowania i szycia, to nasza pracownia jest do Twojej dyspozycji. Możesz umówić się w dogodnym dla Ciebie terminie i korzystać z naszego sprzętu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl