Newsletter
Zapisz się do newslettera. Odbierz rabat 5% na pierwsze zakupy. Tu możesz się też wypisać z newslettera.

FAQ washpapa

 FAQ washpapa - informacje ogólne

 

 

Co to jest washpapa?

Washpapa to papier (celuloza plus lateks), który nie rozpuszcza się w wodzie. Można go prać i szyć. Powstają z niego torby, akcesoria i metki. Jest wykorzystywany w introligatorstwie i drukarniach. Posiada Oeko Tex. Washpapa jest produkowana w Niemczech.

 

Czym się różnią między sobą poszczególne rodzaje washpapy?

Washpapa standard to papier gładki, występuje w arkuszach 100/150c, albo rolkach o szerokości 150 cm, w podstawowych kolorach: czarny, biały, stone gobi, brąz, czekolada, sierra, tajga i sahara. Najpopularniejszy kolor to sahara - kolor kartonu. Z tej wersji powstają np metki i jest wykorzystywany w introligatorstwie i druku

Washpapa aged - to papier, który powstał z wersji STANDARD. Pod wpływem różnych procesów, między innymi prania uległ postarzeniu i uzyskał fakturę zbliżoną do skóry. Z niego szyjemy akcesoria, torebki, itd.

Washpapa color - to najczęściej washpapa w kolorze białym pofarbowana przez nas na różne kolory z palety Pantone. Pod wpływem farbowania ulega dodatkowo postarzeniu.

Washpapa lamina - to papier pokryty różnego rodzaju foliami. Proces pokrywania washpapy jest podobny jak ten wykorzystywany do laminowania skór.

Washpapa tłoczona - to papier, który uzyskał fakturę różnych wzoró za pomocą tłoczenia - najczęściej są to wzory / odciski skóry

 

Czy na washpapie można robić hotstamping?

Tak, na washpapie mo zna robić odciski zarówno z folią jak i bez.

 

Czy washpapa farbuje?

Kolory podstawowe washpapy z wersji standard nie farbują. Washpapę color zalecamy wyprać przed użytkowanie i wypłukać w occie, aby utrwalić kolor.

 

Czy washpapa się kurczy pod wpływem prania?

Washpapa standard wykurczy się w praniu. Arkusz washpapa standard o wymiarach 100/150 cm, zmniejsza swoje wymiary najczęściej do mniej więcej 95/145 cm.

 

Czy mogę prać/moczyć w wodzie washpapę lamina?

Washpapa lamina, to papier pokryty folią. Zewnętrzna warstwa folii przylega do papieru za pomocą kleju, dlatego nie wolno jej moczyć, ani prać. Jeśli potrzebujemy ją wywinąć na mokro delikatnie zwilżamy ją od lewej strony wodą. Zabrudzenia delikatnie zmywamy wilgotną gąbką.

Wystawianie washpapy lamina na działanie wody może spowodować odchodzenie warstwy folii na brzegach. 

 

Czy sam mogę postarzyć washpapę standard i jaki efekt uzyskam?

Washpapę postarzamy podczas prania. My do tego celu używamy różnego rodzaju środków chemicznych i zmiękczających. W warunkach domowych można postarzać washpapę piorąc ją w pralce i wykorzystując do tego domowe sposoby zmiękczania - np. płyny zmiękczające lub ocet.

 

Czy mogę sam farbować washpapę?

Tak, można dokonywać takich prób samodzielnie, ręcznie albo w pralce. Można też farbować przy użyciu barwników naturalnych czy np farbować liśćmi i kwiatami.

 

Czy washpapę można nadrukować?

Tak, washpapa w wersji standard świetnie nadaje się do drukowania. My nadrukowujemy ją metodą UV lub sitodruku - jeśli są to mniejsze elementy. My nie drukujemy na wersji aged ani color.

 

Czy washpapę można tłoczyć?

Tak, washpapa nadaje się do tłoczenia, w naszej ofercie mamy papiery tłoczone?

 

Czy washpapa jest eko?

Washpapa posiada certyfikat Oeko Tex, który gwarantuje, iż jej produkcja jest bezpieczna dla człowieka i środowiska. 

 

Czy washpapa jest biodegradowalna?

Washpapa to papier, który można prać. Dzięki lateksowi nie rozpuszcza się w wodzie. Jej proces degradacji jest bardzo wydłużony i jest o wiele dłuższy niż innych rodzajów papieru, dlatego nie mówimy iż jest biodegradowalna - choć po pewnym czasie (np. przebywania w ziemi) ulega destrukcji - jak każda inna rzecz poddawana działaniu czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl